Společenství kolem Svobodného statku na soutoku

Zimní sezóna 2018

Délka sezóny a frekvence odběrů

V zimní sezóně jezdíme jen jednou za čtrnáct dní. Celá sezóna trvá od ledna do konce března. S rozvozy začínáme 16.ledna a končíme 27. března. Jedná se tedy  o 6 závozů. Pak bude měsíc pauza a začne hlavní sezóna.

Platba

Předplatné na zimní sezónu tedy je 2040 Kč.

Jeden podíl stojí 340 Kč. Tento rok oddělíme platebně zimní sezónu od letní. Možnost byla v loňském roce málo využita a nám to dělalo trochu zmatky při kontrole plateb.

Platba probíhá do poloviny ledna na účet 2700295881/2010. Cena by neměla být překážkou v zapojení se do KPZ. Jelikož je jedním z principů i solidarita, lze najít řešení buď v rámci skupiny, nebo s námi osobně.

Koordinátoři mají od nás slevu 50%, to samé mají i poskytovatelé odběrného místa.

Forma rozvozu

Výpěstky se na odběrné místo vozí v papírových pytlích, což se odlišuje od letní sezóny, kdy se vozí zelenina v bednách a skupina si je sama rozvažuje. Přesný den a doba rozvozu na jednotlivá odběrná místa budou zveřejněny do prvního lednového týdne. Doba vyzvedávání podílu pak záleží na dohodě každé jednotlivé skupiny, zpravidla probíhá ve večerních hodinách v den závozu.

Obsah podílů

Podíl je zde chápán jako určené množství výpěstků pro jednoho odběratele (jednotlivce, rodinu, dvojici).

V zimním období nejsme sto zajistit vše z vlastních úrody, proto dokupujeme od našich kolegů z Moravy z Čech a ze Saska. Vše samozřejmě v biokvalitě. Máme zaskladněno dostatek barevné mrkve, celeru, řepy, pastiňáku. Na poli jsou ještě kadeřávek, růžičková kapusta a pórek. Tak tolik z našich zdrojů. Máme předjednány brambory, giganty, vodnice,cibuli, oranžovou mrkev a petržel.

Obsah pytle je předem zveřejňován na našem webu v sekci Aktuální nabídka (obsah velkého pytle), nelze ho tedy měnit. Kromě zjištění aktuálního obsahu podílu si lze na stránkách přiobjednat další ovoce, zeleninu, byliny, marmelády apod. nad rámec svého podílu. Objednávka pak přijde označená a zabalená v papírovém pytli. Pytle se dají vracet na odběrném místě a budou znovu využity.

Zapojené KPZ a místa v roce 2017 do letní sezóny

- během zimní sezóny budou otevřena dle zájmu jen některá

 • Petřiny - koordinátor Iva: iva.hoffmannova@volny.cz, výdej na dvorku u Heyrovského náměstí

 • Letná - koordinátor Lucie: lucie@kokoza.cz, u Letenských sadů

 • Úvaly - koordinátor Jitka: jitkazar@seznam.cz

 • Praha 8 - koordinátor Jarka: pkomunita8@gmail.com, ve dvoře Kobylisy

 • Modřany - koordinátor Zita: zita.neve@gmail.com

 • Klecany - koordinátor Michal: mick.zava@seznam.cz, v centru Klíček

 • Hradčanská - koordinátor Eva: eva.mencikova@seznam.cz, v Obci křesťanů Na Špejcharu

 • Břevnov - koordinátor Štěpán: stepan@brada.cz, Galerie Nativ

 • Klinika Žižkov- koordinátor Pavel: pavelholubec@centrum.cz, výdej bude probíhat v úterý mezi 18-20 hodinou, v době otevřené kavárny

 • Dejvice - koordinátor Míša: misajj@gmail.com

 • KPZ Mezi domy (Opatov) - koordinár Anička: anicka@kokoza.cz

 • Modřany Akademie léčivé výživy - koordinátor Eva Suková: eva.sukova@volny.cz

 • Barrandov, Kosí zob- koordinátor Marián: kosi-zob@kosihnizdo.org, 734440864

Setkávání

Možnost přijet na statek jsme se rozhodli dát v následující sezoně každý měsíc. Víkendy jsou v jednání a mohou být přizpůsobeny zájmu jednotlivých kpz skupin. Co se na statku děje a plánuje je dostupné v kalendáři. Vítány jsou děti, příjezd spolujízdou a otázka v srdci nesená.

Komunikace

Komunikaci uvnitř skupiny si řeší skupina sama. Používané kanály jsou mailing list, facebook, basecamp, osobní kontakt apod. Skupina by se také měla dohodnout na jednom zástupci (koordinátorovi), který bude schopen komunikovat za skupinu jako celek. Koordinátor skupiny pak komunikuje s koordinátorem KPZ ze statku, vše co je potřeba. Vzhledem k počtu skupiny by už individuální kontakt každého člena začínal být poněkud náročný a skupina by měla fungovat jako celek - komunita, která si uvnitř řeší své potřeba a výsledek je pak schopná komunikovat navenek. To se týče praktických věcí. Při návštěvách, závozech a setkání se rádi potkáme z každým z vás.