Informace k zimní sezóně 2022/2023

Hlavním záměrem společenství je svobodně se scházet nad utvářením podpory záměrů Svobodného statku. Setkání mohou probíhat i ve městech v rámci jednotlivých skupin, ale především při různých slavnostních příležitostech na statku a - v neposlední řadě! - při společné práci pro zemi.

Zimní sezona 2022/2023

Přibližné složení podílu na následující týden 

 3 kg brambory žluté, 2 kg mrkev,  2 kusy celer, 1 kg topinambury, 1kg řepa barevná, jeden až dva kusy červená řepa, dva saláty,   petrželka v květináčku 1 kg cibule, pórek a   něco sladkého z biozpracovny.

Délka sezóny a frekvence odběrů

V zimní sezóně jezdíme jen jednou za měsíc od listopadu do dubna. S rozvozy začínáme 22. listopadu a končíme 6. dubna (jedná se o 47. a 50. kalendářní týden roku 2022 a 3., 7., 10. a 14. kalendářní týden roku 2023). Celkem tedy půjde o 6 závozů.
Letní sezóna začne po květnových státních svátcích v 19. týdnu.

Cena a platba

Věříme, že si každý člověk zaslouží přístup k naší zelenině nezávisle na svém finančním příjmu. Zároveň nechceme snižovat hodnotu naší práce, ať už té pěstitelské, tak i té naší neziskové. Pro zimní sezónu nabízíme 3 varianty cen. Při platbě sezóny si sami určíte, která varianta nejvíce odpovídá vašemu příjmu a zázemí.

snížená cena: 3450 Kč

standardní cena: 4600 Kč

podpůrná cena: 5750 Kč

Pro pomoc s orientací, kde se nacházíte na cenové škále, jsme v sekci Dotazy vytvořili návod, podle kterého se můžete (nemusíte) řídit. Koordinátoři a poskytovatelé odběrných míst mají slevu 50% jako protislužbu. Sleva se sčítá, pokud je 1 osoba zároveň koordinátorem skupiny a poskytovatelem odběrného místa.Platba probíhá před začátkem zimní sezony do 19. listopadu na transparentní účet 2501944199/2010. Odkaz na prohlížení je zde.

Částku je možné po dohodě s koordinátorem rozdělit na polovinu do dvou splátek.Cena by neměla být překážkou v zapojení se do KPZ. Jelikož je jedním z principů i solidarita, lze najít řešení buď v rámci skupiny nebo s námi osobně.

Pokud nemáte možnost nebo se nechcete zapojit do pravidelného odběru zeleniny, ale přesto byste se chtěli stát naším pravidelným podporovatelem podporovatelem, mrkněte do sekce Chcete nás podpořit.

Pokud vás zajímá z čeho se skládá cena KPZ, podívejte se do sekce Jak tvoříme cenu KPZ.

Forma rozvozu

Zeleninu preferujeme zavážet v bednách. Pokud však má skupina důvod, je možné zavážet předchystané v pytlích, cena za nachystání všech závozů by byla 500 Kč/podílník za sezónu. V bednách bývá zelenina rozdělena podle druhů (např. bedna mrkve, bedna brambor, bedna kapusty atd..). K tomu je přiložen seznam s obsahem jednoho podílu, dle kterého si pak skupina sama podíly rozvažuje.

Přesný den a doba rozvozu na jednotlivá odběrná místa budou zveřejněny do 19. listopadu. Doba vyzvedávání podílu pak záleží na dohodě každé jednotlivé skupiny, zpravidla probíhá ve večerních hodinách v den závozu.

Obsah podílů

Podíl je zde chápán jako určené množství výpěstků pro jednoho odběratele (jednotlivce, rodinu, dvojici). Podrobnosti o skladbě podílů v průběhu roku naleznete v sekci dotazy.

V zimním podílu bude kladen větší důraz na váhu, pytel bude vážit minimálně 8 kg. Různorodost druhů bude zachována na 8-10.

Podíly v rámci roku 2022 budou obsahovat dobíhající zeleninu z letošní sezónu, tedy bude obsahovat např. i dýně, ředkve, salát, špenát a převážná část bude ještě naše zelenina.

Podíly v roce 2023 budou obsahovat část naší zaskladněné zeleniny, ale už bude závislá i na zelenině překoupené, jelikož v zimním období nejsme schopni zajistit vše z vlastních úrody. Nakupujeme od našich prověřených kolegů z Moravy z Čech a ze Saska, též certifikovaných ekologických zemědělců. (Aleš Horák- farma Baucis, farma Lukava, statek Auenhof, statek Mahlic)

Podíl bude obsahovat hlavně kořenovou zeleninu jako brambory, mrkev, celer, pastiňák, petržel, řepu, cibuli, česnek, ředkve, tuřín. Na poli bude přes zimu kadeřávek, kapusta, pórky a růžičková kapusta, případně kedlubny giganty. V každém podílu bude i 1 výrobek z naší Biozpracovny.

Obsah pytle bývá předem zveřejňován na našem webu v sekci Informace k aktuální sezóně. Obsah tedy nelze měnit.

Na našich stránkách si lze přiobjednat i další zeleninu, byliny, marmelády apod. nad rámec svého podílu. Objednávka pak přijde označená a zabalená v papírovém pytli. Pytle se dají vracet na odběrném místě a budou znovu využity.

Zapojené KPZ místa v roce 2022/2023 na zimní sezónu

Praha

 • KPZ Spojovací- koordinátor Pavel: anina.behenska@gmail.com, více informací zde
 • KPZ Kobylisy- koordinátor Vojtěch: pkomunita8@gmail.com
 • KPZ Modřany- koordinátorka Dana: d.trebicka@sasva.cz
 • KPZ Žižkov- koordinátor Lucie: kpz.zizkov@gmail.com
 • KPZ Mezi domy (Opatov) - koordinátor Martina a Petr Lesákovi: kpzmezidomy@gmail.com, 601378354
 • KPZ spolek KOS (Barrandov- Slivenec)- koordinátorka Eva: eva.musilova1@gmail.com, 604662897
 • KPZ Břevnov - koordinátor Jolana: jolana.teuberova@gmail.com KC Nesedím, sousedím
 • KPZ Petřiny - koordinátor Iva: iva.hoffmannova@volny.cz
 • KPZ Hájovna (Cibulka)- koordinátorka Dagmar: hajovna.cibulka@volny.cz
 • KPZ Dejvice - koordinátor Míša: misajj@gmail.com
 • KPZ Letná- koordinátor Ola: olga.srovnalova@gmail.com

okolí Prahy

 • Klecany - koordinátor Pavla a Ivana: kpzklecany@gmail.com, tel.777 979 975
 • Horoměřice- koordinátor Terka: tervol@email.cz
 • Roztoky- koordinátorka Pavla:pavla.krupkova.gw@gmail.com
 • Dobřichovice- koordinátor Marek: marek.salek@gmail.com

Ústecký kraj

 • Ústí nad Labem- kavárna a bezobalový obchod Špajz, info@spajzusti.cz
 • Děčín- bezobalový obchod Bio Koko, martinsossko@post.cz