Společenství kolem Svobodného statku na soutoku

Hlavní sezona 2017

Po úspěšné zimní sezóně, během které jsme přežili dlouhé období mrazu přinášíme informace určené zejména pro hlavní sezónu.

Délka sezóny a frekvence odběrů

Sezona začíná v prvním květnovém týdnu, tedy přesně 1. května a trvá až do prosince před Vánoci. To je celkem 34 týdnů. Frekvenci odběru v hlavní sezóně je možné si zvolit buď každý týden nebo jednou za čtrnáct dní, pokud to domluva v rámci skupiny umožní. Pro 14denní odběratele to znamená 17 závozů. V ceně je pak pro každotýdenní jeden podíl zdarma, abyste mohli odjet na čtrnácti denní dovolenou:) Každou změnu je potřeba nahlásit alespoň týden dopředu..

Platba

Jeden podíl stojí 330 Kč.

1. každotýdenní hlavní sezóna: 10890 Kč

2. 14denní hlavní sezóna: 5610 Kč

Platba probíhá během dubna před začátkem sezony na účet 2700295881/2010. Částku je možné rozdělit do dvou splátek. Druhá splátka pak proběhne do konce srpna. V případě potřeby ještě většího rozložení se lze domluvit individuálně. Cena by neměla být překážkou v zapojení se do KPZ. Jelikož je jedním z principů i solidarita, lze najít řešení buď v rámci skupiny, nebo s námi osobně.

Koordinátoři mají od nás slevu 50%, to samé mají i poskytovatelé odběrného místa.

Forma rozvozu

Výpěstky se na odběrné místo KPZ vozí v zelinářských bednách rozdělených podle druhů (např. bedna mrkve, dvě bedny salátů, atd..). K tomu je přiložen seznam s obsahem jednoho podílu, dle kterého si pak skupina sama podíly rozvažuje. Osvědčila se metoda střídání služeb pro rozvažování podílů pro celou skupinu. Na místě se pak nechají prázdné bedny, které se následující týden zase vymění za plné. Přesný den a doba rozvozu na jednotlivá odběrná místa budou zveřejněny do konce dubna. Doba vyzvedávání podílu pak záleží na dohodě každé jednotlivé skupiny, zpravidla probíhá ve večerních hodinách v den závozu.

Obsah podílů

Podíl je zde chápán jako určené množství výpěstků pro jednoho odběratele (jednotlivce, rodinu, dvojici). Jeho kombinace je předem dána dle sezonní úrody a je předem zveřejňována na našem webu v sekci Aktuální nabídka (obsah velkého pytle). Obsah tedy nelze měnit. Výměny se pak mohou dít na úrovni skupiny mezi jednotlivými členy na základě jejich preferencí a vzájemné dohodě. Kromě zjištění aktuálního obsahu podílu si lze na stránkách přiobjednat další ovoce, zeleninu, byliny, marmelády apod. nad rámec svého podílu. Objednávka pak přijde označená a zabalená v papírovém pytli. Pytle se dají vracet na odběrném místě a budou znovu využity.

Zapojené KPZ a místa v roce 2017

 • Petřiny - koordinátor Iva: iva.hoffmannova@volny.cz, výdej na dvorku u Heyrovského náměstí

 • Letná - koordinátor Lucie: lucie@kokoza.cz, u Letenských sadů

 • Úvaly - koordinátor Jitka: jitkazar@seznam.cz

 • Praha 8 - koordinátor Jarka: pkomunita8@gmail.com, ve dvoře Kobylisy

 • Modřany - koordinátor Zita: zita.neve@gmail.com

 • Klecany - koordinátor Michal: mick.zava@seznam.cz, v centru Klíček

 • Hradčanská - koordinátor Eva: eva.mencikova@seznam.cz, v Obci křesťanů Na Špejcharu

 • Břevnov - koordinátor Štěpán: stepan@brada.cz, Galerie Nativ

 • Klinika Žižkov- koordinátor Pavel: pavelholubec@centrum.cz, výdej bude probíhat v úterý mezi 18-20 hodinou, v době otevřené kavárny

 • Dejvice - koordinátor Míša: misajj@gmail.com

 • KPZ Mezi domy (Opatov) - koordinár Anička: anicka@kokoza.cz

 • Modřany Akademie léčivé výživy - koordinátor Eva Suková: eva.sukova@volny.cz

 • Barrandov, Kosí zob- koordinátor Marián: kosi-zob@kosihnizdo.org, 734440864

Setkávání

Možnost přijet na statek jsme se rozhodli dát v následující sezoně každý měsíc. Víkendy jsou v jednání a mohou být přizpůsobeny zájmu jednotlivých kpz skupin. Co se na statku děje a plánuje je dostupné v kalendáři. Vítány jsou děti, příjezd spolujízdou a otázka v srdci nesená.

Komunikace

Komunikaci uvnitř skupiny si řeší skupina sama. Používané kanály jsou mailing list, facebook, basecamp, osobní kontakt apod. Skupina by se také měla dohodnout na jednom zástupci (koordinátorovi), který bude schopen komunikovat za skupinu jako celek. Koordinátor skupiny pak komunikuje s koordinátorem KPZ ze statku, vše co je potřeba. Vzhledem k počtu skupiny by už individuální kontakt každého člena začínal být poněkud náročný a skupina by měla fungovat jako celek - komunita, která si uvnitř řeší své potřeba a výsledek je pak schopná komunikovat navenek. To se týče praktických věcí. Při návštěvách, závozech a setkání se rádi potkáme z každým z vás.