KPZ info

Letní sezona 2019

Délka sezóny a frekvence odběrů

Sezóna začíná v druhém květnovém týdnu (pro úterní závozy 7.5) a trvá až do poloviny prosince (10.12.). To je celkem 32 týdnů. Frekvenci odběru v hlavní sezóně je možné si zvolit buď každý týden nebo jednou za čtrnáct dní, pokud to domluva v rámci skupiny umožní. Pro 14denní odběratele to znamená 16 závozů. V posledním týdnu před Vánoci budeme zavážet všechny skupiny na základě objednávek z eshopu.

Platba a možnost zapojení

Jeden podíl stojí 375 Kč.

 • každotýdenní odběr: 12.000 Kč (15.000 Kč)

 • 14denní odběr: 6.000 Kč (8.000 Kč)

Koordinátoři a poskytovale odběrných míst mají slevu 50% jako protislužbu. Platba probíhá během dubna, května před začátkem sezony na účet 2700295881/2010. Částku je možné rozdělit do dvou splátek. Druhá splátka pak proběhne do konce srpna. V případě potřeby ještě většího rozložení se lze domluvit individuálně s koordinátorem.

Částka, která je uvedena v závorce může podílník zaplatit v případě, že by chtěl finančně podpořit naši osvětovou činnost- vzdělávání dětí, mládeže i dospělích; zvířata v hospodářství; krajinotvorba.

Cena by neměla být překážkou v zapojení se do KPZ. Jelikož je jedním z principů i solidarita, lze najít řešení buď v rámci skupiny, nebo s námi osobně.

Pokud nemáte možnost nebo se nechcete zapojit do pravidelného odběru zeleniny, ale přesto byste se chtěli stát naším pravidelným podporovatelem a součástí KPZ, můžete tak učinit formou trvalého příkazu a posílat měsíční příspěvek 375, 750 a nebo 1500 korun. Zaregistrujte se na našem eshopu a získáte specifický symbol, pod kterým platbu posílejte převodem. Do poznámky napište heslo: pravidelný příspěvek. Budeme rádi když nám o tom napíšete zprávu, abychom věděli, komu máme být vděční. Registrací do eshopu se automaticky stáváte odběrateli newsletteru, tedy bude pravidelně informování o dění na poli, o akcích které pořádáme a o aktuální nabídce.

Jak tvoříme cenu KPZ?

Každý podílník by měl mít na vědomí, že svým zapojením do Společenství kolem Svobodného Statku (KPZ), se nestává pouhým předplatitelem zeleniny, ale svým závazkem podporuje fungování celé naší obecně prospěšné společnosti. Neradi tedy rozpočítáváme cenu KPZ podílu do jednotlivých týdnů zeleniny, z naší strany je to spíše vnímáno jako celková podpora a spoluúčast. Přesto pro zájemce jsme se podívali z čeho se cena KPZ skládá.

15% daň

10% logistika

10 % režie (administrativa, reklamace, provoz skladu, nachystání objednávek, sleva pro koordinátory a poskytovatele odběrných míst)

65% zbývá na samotnou zeleninu, která je určena dle aktuální ceny na trhu s biozeleninou či druhu zeleniny

Formou KPZ podporujete více samotné pěstování, jelikož objednávky na eshopu mají režii 25%, tedy na zeleninu zbyde o 15% méně.

Forma rozvozu

Výpěstky se na odběrné místo KPZ vozí v zelinářských bednách rozdělených podle druhů (např. bedna mrkve, dvě bedny salátů, atd..). K tomu je přiložen seznam s obsahem jednoho podílu, dle kterého si pak skupina sama podíly rozvažuje. Osvědčila se metoda střídání služeb pro rozvažování podílů pro celou skupinu. Na místě se pak nechají prázdné bedny, které se následující týden zase vymění za plné. Přesný den a doba rozvozu na jednotlivá odběrná místa budou zveřejněny do konce dubna. Doba vyzvedávání podílu pak záleží na dohodě každé jednotlivé skupiny, zpravidla probíhá ve večerních hodinách v den závozu.

Obsah podílů

Podíl je zde chápán jako určené množství výpěstků pro jednoho odběratele (jednotlivce, rodinu, dvojici). V době průměrné sezóny garantujeme 8 druhů zeleniny. V letním období se počet druhů většinou navyšuje na 10. Podrobnosti o skladbě podílů v průběhu roku naleznete v sekci dotazy.

Jeho kombinace je předem dána dle sezonní úrody a je předem zveřejňována na našem webu v sekci Aktuální nabídka (obsah velkého pytle). Garantujeme 70% z uvedeného složení. KPZ má pro nás výhodu, že nemusíme velkému počtu odběratelů dodat to samé. Může se tedy stát, že některá skupina dostane květáky, některá brokolice. Obsah nelze měnit.

Kromě zjištění aktuálního obsahu podílu si lze na stránkách přiobjednat další ovoce, zeleninu, byliny, marmelády apod. nad rámec svého podílu. Objednávka pak přijde označená a zabalená v papírovém pytli. Pytle se dají vracet na odběrném místě a budou znovu využity.

Předpokládané zapojené KPZ místa v roce 2019:

Praha
 • Kobylisy - koordinátor Anna: pkomunita8@gmail.com ve dvoře Kobylisy
 • Modřany - koordinátor Zita: zita.neve@gmail.com
 • KPZ Filipovka (Chodov)- koordinátor Martina: martina_rob@seznam.cz
 • KPZ Mezi domy (Opatov) - koordinátor Martina a Petr Lesákovi: kpzmezidomy@gmail.com, 601378354
 • Malá Strana- koordinátor Pavlína: frydrychova.p@seznam.cz
 • Břevnov - koordinátor Jolana: jolana.teuberova@gmail.com KC Nesedím, sousedím
 • Bořislavka- koordinátor Eliška: eliska.listicka@email.cz
 • Letná - koordinátor Lucie: lucie@kokoza.cz, klub AVU
 • Dejvice - koordinátor Míša: misajj@gmail.com
 • Barrandov-Slivenec, Kosí zob- koordinátor Marián: kosi-zob@kosihnizdo.org, 734440864
 • Petřiny - koordinátor Iva: iva.hoffmannova@volny.cz, výdej na dvorku u Heyrovského náměstí
 • Hradčanská - koordinátor Eva: eva.mencikova@seznam.cz, v Obci křesťanů Na Špejcharu
 • Řepy- koordinátor Michal: kpzrepy@centrum.cz
okolí Prahy
 • Horoměřice- koordinátor Petra: pvymet@seznam.cz
 • Klecany - koordinátor Pavla a Ivana: kpzklecany@gmail.com, tel.777 979 975
 • Mělník- koordinátor Ján: janmarkokremnica@gmail.com
 • Zlonín- koordinátorka Lenka: lenka@cistaplaneta.cz
 • Kralupy- koordinátor Míša: sarochova.michaela@gmail.com
 • Úvaly - koordinátor Jitka: jitkazar@seznam.cz
 • Dobřichovice- koordinátor Marek: marek.salek@gmail.com
 • Buštěhrad- koordinátor Daniela: Daniela.Stolarova@cvut.cz
Ústecký region
 • Ústí nad Labem- kavárna a bezobalový obchod Špajz, info@spajzusti.cz
 • Děčín- bezobalový obchod Biokoko, koordinátor Martin: martinsossko@post.cz
 • Teplice- bezobalový obchod Na Hrášku, koordinátorka Kateřina, info@nahrasku.cz

Setkávání

Možnost setkávání je přes zimní sezónu v odpovědnosti jednotlivých skupin. My za vámi rádi přijedeme, pokud nám dáte dopředu vědět o termínu vašeho setkání. Během hlavní sezóny nás budete moct navštěvovat v těchto termínech:

14.dubna Květnonedělní jarmark

4.-5. května Slavnostní zahájení sezóny

8.-9. června KPZ Víkend otevřených dveří

11.-18. srpna Rodinný workcamp

28. září Díkůvzdání

12.-13. října KPZ Víkend otevřených dveří

Vítány jsou děti, příjezd spolujízdou a otázka v srdci nesená. Během akce je možné přespat na zrekontruovaném statku případně stanovat na poli. Je však potřeba se dopředu nahlásit, abychom na vás byli připravení. O akcích budeme podrobněji informovat v newsletteru či si je můžete zobrazit na našem kalendáři.

Mimo tyto oficiální termíny můžete přijet na statek i jako dobrovolníci. Rodinný příslušníci a přátelé jsou vítáni.

Co se na statku děje a plánuje je dostupné v kalendáři.

Komunikace

Komunikaci uvnitř skupiny si řeší skupina sama. Používané kanály jsou mailing list, facebook, basecamp, osobní kontakt apod. Skupina by se také měla dohodnout na jednom zástupci (koordinátorovi), který bude schopen komunikovat za skupinu jako celek. Koordinátor skupiny pak komunikuje s koordinátorem KPZ ze statku, vše co je potřeba. Vzhledem k počtu skupiny by už individuální kontakt každého člena začínal být poněkud náročný a skupina by měla fungovat jako celek - komunita, která si uvnitř řeší své potřeba a výsledek je pak schopná komunikovat navenek. To se týče praktických věcí. Při návštěvách, závozech a setkání se rádi potkáme z každým z vás.