Informace k letní sezóně 2024

Hlavním záměrem společenství je svobodně se scházet nad utvářením podpory záměrů Svobodného statku. Setkání mohou probíhat i ve městech v rámci jednotlivých skupin, ale především při různých slavnostních příležitostech na statku a - v neposlední řadě! - při společné práci pro zemi.

Letní sezona 2024

Přibližné složení podílu na následující týden,

brambory, mrkev s natí, červené zelí, cuketa, celer řapíkatý, rajče nebo okurka, pór, cibuli, tuřín.

Délka sezóny a frekvence odběrů

Sezóna začíná v 20. kalendářním týdnu po květnových státních svátcích a trvá do začátku listopadu (45. týden). To je celkem 26 týdnů. Frekvenci odběru v hlavní sezóně je možné si zvolit buď každý týden nebo jednou za čtrnáct dní, pokud to domluva v rámci skupiny umožní.

Pro 14denní odběratele to znamená 13 závozů. Od poloviny listopadu nebo začátku prosince začne zimní sezóna a jiná frekvence závozů o jejíž podobě budeme informovat během srpna.

Cena a platba

Věříme, že si každý člověk zaslouží přístup k naší zelenině nezávisle na svém finančním příjmu. Zároveň nechceme snižovat hodnotu naší práce, ať už té pěstitelské, tak i té naší neziskové. Po dobré zkušenosti z předchozích sezón chceme pokračovat ve 3 cenových variantách (defacto 6 podle frekvence závozu). Při platbě sezóny si sami určíte, která varianta nejvíce odpovídá vašemu příjmu a zázemí.

frekvence

1x týdně

1x za 14 dní

snížená cena

12 500 Kč

7 000 Kč

standardní cena

14 000 Kč

8 000 Kč

podpůrná cena

15 000 Kč

10 000 Kč

Pro pomoc s orientací, kde se nacházíte na cenové škále, jsme v sekci Dotazy vytvořili návod, podle kterého se můžete (nemusíte) řídit.

Pokud vás zajímá z čeho se skládá cena KPZ, podívejte se do sekce Jak tvoříme cenu KPZ.

Koordinátoři a poskytovatelé odběrných míst mají slevu 50% jako protislužbu. Sleva je poskytnuta ze standardní ceny podílu.

Se spuštěním nového eshopu (od května) budou mít členové KPZ 7% slevu na doobjednávky výrobků či jiných druhů zeleniny.

Aktualizace: spuštění nového eshopu je bohužel přesunuto na červenec. Do té doby se nedají slevy zautomatizovat, proto pokud jste členem KPZ, uveďte do poznámky "KPZ sleva7" a můžete poslat platbu poníženou o danou částku.

Platba probíhá během dubna, května před začátkem sezony na transparentní účet 2501944199/2010. Odkaz na prohlížení je zde. Částku je možné rozdělit na polovinu do dvou splátek. Druhá splátka musí proběhnout do konce srpna. V případě potřeby ještě většího rozložení se lze domluvit individuálně s koordinátorem.

Cena by neměla být překážkou v zapojení se do KPZ. Jelikož je jedním z principů i solidarita, lze najít řešení buď v rámci skupiny, nebo s námi osobně.

Forma rozvozu

Výpěstky se na odběrné místo KPZ vozí v zelinářských bednách rozdělených podle druhů (např. bedna mrkve, dvě bedny salátů, atd..). K tomu je přiložen seznam s obsahem jednoho podílu, dle kterého si pak skupina sama podíly rozvažuje. Přesný den a doba rozvozu na jednotlivá odběrná místa budou zveřejněny do konce dubna.

Obsah podílů

Podíl je zde chápán jako určené množství výpěstků pro jednoho odběratele (jednotlivce, rodinu, dvojici). Při průběhu průměrné sezóny garantujeme 9 druhů zeleniny. Při dobré úrodě se počet druhů může navýšit. Podrobnosti o skladbě podílů v průběhu roku naleznete v sekci dotazy.

Jeho kombinace je předem dána dle sezonní úrody a je předem zveřejňována na našem webu v sekci Informace k aktuální sezóně (Aktuální KPZ podíl). Obsah nelze měnit.

Další možnost obživy od nás

Na našich stránkách si lze přiobjednat i další zeleninu, byliny, marmelády apod. nad rámec svého podílu. Objednávka pak přijde označená a zabalená v papírovém pytli. Pytle se dají vracet na odběrném místě a budou znovu využity. Členové KPZ mají na objednávky z eshopu slevu 7%


Plánovaná KPZ místa na letní sezónu 2024

Praha

 • KPZ Spojovací- koordinátorka Terezie: terezie.un@gmail.com, více informací zde
 • KPZ Kobylisy- koordinátor Vojtěch: pkomunita8@gmail.com
 • KPZ Žižkov- koordinátor Lucie: kpz.zizkov@gmail.com
 • KPZ Mezi domy (Opatov) - koordinátor Hedvika Valešová: kpzmezidomy@gmail.com
 • KPZ spolek KOS (Barrandov- Slivenec)- koordinátorka Šárka: sarka.spolek.kos@gmail.com
 • KPZ Břevnov - koordinátor Irena: irena.schloss@gmail.com KC Nesedím, sousedím
 • KPZ Petřiny - koordinátor Iva: iva.hoffmannova@volny.cz
 • KPZ Velvarská- koordinátor Jana: janachyska@volny.cz
 • KPZ Hradčanská (Obec křesťanů)- koordinátor Marie: marie.rumlenova@gmail.com
 • KPZ Dejvice - koordinátor Míša: misajj@gmail.com
 • KPZ Letná- koordinátor Ola: olga.srovnalova@gmail.com
 • KPZ Modřany- koordinátor Dana: d.trebicka@sasva.cz

okolí Prahy a Středočeský kraj

 • Klecany - koordinátor Pavla a Ivana: kpzklecany@gmail.com, tel.777 979 975
 • Horoměřice- koordinátor Terka: tervol@email.cz
 • Dobřichovice- koordinátor Marek: marek.salek@gmail.com
 • Nelahozeves/Kralupy- koordinátor Míša: kpzpodstrani@gmail.com
 • Roztoky- koordinátor Pavla: pavla.krupkova.gw@gmail.com

Ústecký kraj

 • Ústí nad Labem- kavárna a bezobalový obchod Špajz, info@spajzusti.cz
 • Děčín- bezobalový obchod Bio Koko, biokoko1389.8@gmail.com